Одна з прикмет стверджує, що в цей день потрібно розпрощатися з усіма боргами, тоді наступний рік буде вдалим та успішним. Напередодні свята також влаштовувались братчини – обряд, коли вороги миряться та забувають усі образи. Багато хто укладав важливі угоди, адже вважалося, що у такий важливий день ніхто не шахраюватиме.
Традиції і обряди, пов’язані з цим святом, відрізнялися у різних регіонах України. Наприклад, на Харківщині колись завжди влаштовувались триденні святки, на стіл подавали узвар та кутю, вважалось, що тоді наступний рік порадує господарів добрим врожаєм.
На Поділлі обов`язково було, щоб у цей день першим на подвір’я вийшов хазяїн та нагодував худобу, привітавши її зі святом.
Кияни завжди ходили на службу до церкви, де брали освячену воду і кропили нею усе своє майно. Роблячи це, вони просили у Миколая вберегти його від лиха.
В західних областях випікали смачне печиво, яке називали "миколайчиками" і підкладали його під подушки малюкам. Вважалося, що Миколай сам випікає для дітей фігурні ласощі. Ця традиція знову набуває популярності в наш час, і багато діточок отримують смачні медові миколайчики.
В українському фольклорі є чимало колядок на День Святого Миколая. Ще однією цікавою традицією були змагання музикантів. Господарі села у цей день варили пшеничне пиво та шанували святого. Потім вони влаштовували гостини і цілий день каталися на санях.